– jó szállást megfizethető áron –
Nyelv:

Miért megy Ukrajnába?

» Ukrajna

Váháte, zda se pustit do cesty na Ukrajinu, a konkrétně na Zakarpatí? Přečtěte si motivační seznam, který vás možná přesvědčí. Věřím, že vás tento kus krásné země uchvátí podobně jako mě.

 • Nezapomenutelné zážitky
  Odlišné od těch, které můžete získat v "západním světě", proto se vám tak vryjí do paměti.
 • Jazyková blízkost
  Ukrajinština je podle mnohých češtině nejblíže hned po slovenštině, tím spíše zdejší zakarpatský dialekt. A po pár panácích místní pálenky už s domluvou problém nebývá žádný. Jazyk je silný spojující prvek lidí, proto třeba v Rumunsku podobné nezažijete.
 • Přátelská atmosféra
  Ač zdejší srdeční lidé sami nemají mnoho hřiven po kapsách, rádi vás pozvou na několik rund vodky v hospůdce nebo i na oběd k sobě domů. Jako odměna jim stačí, že si s nimi popovídáte a projevíte svůj zájem.
 • Společná historie
  Rozumíme vzájemně svým problémům. Většina Rusínů navíc ráda vzpomíná na československou minulost, proto zvláště nás zde vítají velmi vřele.
 • Panenská příroda
  Hluboké lesy nemající konce, poloninské vrcholy, co se zdáli zdají jako pokryté zeleným sametem, zurčící potůčky, souznění s přírodou. Téměř žádní turisté, občas nějaký bača s ovcemi, srdeční lidé živící se sběrem borůvek. Tak vypadají ukrajinské Karpaty.

  Polonina Boržava   vodopád Šipot

 • Sportování bez omezení
  Neboť zde do hor chodí málo lidí, není potřeba jejich pohyb omezovat, jak u nás. Pěšky, na kole či na sněžnicích si jen vyberete trasu a vydáte se za dobrodružstvím.

  Černohorská polonina   Černohorská polonina

 • Turistické značení jako u nás
  České a polské iniciativy vyznačily na Ukrajině již stovky kilometrů turistických tras. A to v podobném stylu, který známe z Česka, Slovenska a Polska. Postupně se vydávají i turistické mapy. Více najdete např. na DuseKarpat.cz.
 • Živoucí skanzeny
  Dřevěné kostelíky, roubenky, dřevěnky - obdivujete tato stavení v našich skanzenech? Zde je vidíte v přirozeném prostředí a obývané. Skutečně žijící hned dýchají jinou atmosférou.

  vesnička Lipovec   vesnička Jablunycja

 • Dopravní nostalgie
  Automobily či autobusy, kterými se u nás můžete pouze kochat v muzeu, zde v akci nejen uvidíte, ale můžete se jimi i svézt. Jízda starým UAZem fungujícím jako "skibus" se stane nezapomenutelnou.

  Pod Hoverlou   Pod Drahobratem

 • Okouzlující ženy a dívky
  Slovanská děvčata jsou všechna krásná. Navíc zdejší krev je mnohem méně míšená se západními kulturami. Fešné oblékání má velkou společenskou důležitost i mezi těmi nejchudšími.
 • Zábava, tanec, písně
  Ukrajinci jsou plní energie a emocí. Určitě nenechají chladnými ani vás. Učení tance na ukrajinskou lidovou "Tyž mene pidmanula" ve vás zanechá nesmazatelnou stopu.

  Rachov - nádraží   Jasiňa

 • Útulné hospůdky
  Takzvaná "kafé" potkáte v každé druhé zapadlé vesničce. Často sice nenabídnou o mnoho více, než pivo a vodku, ale zato pořádně přičichnete ke zdejší atmosféře.

  Siněvir - koliba   Jasiňa - koliba

 • Vynikající jídlo
  Šašlíku připravenému v krbu před vlastníma očima, který provoní celou kolibu, prostě nejde odolat. Deruně, pelmeně, pravý ukrajinský boršč, soljanku - to vše si budete chtít objednávat stále znovu.
 • Prvotřídní nápoje
  Ukrajinská vodka je světoznámá, stejně jako ruská. Čemu určitě neodoláte, budou výborné ukrajinské ovocné džusy. Možná stejně jako většina místních propadnete lidovému nápoji kvas.
 • Daleko od všech starostí
  Na Zakarpatí ztratíte pojem o čase. Zde plyne jinak, než jsme zvyklí. Nikam se nespěchá. Kvůli porouchané lokomotivě zruší váš vlakový spoj? Nevadí. Během čekání se třeba dostanete na cikánskou svatbu.
 • Životní nadhled
  Zdejší jiný styl života přináší i odlišné pohledy na životní situace. Poznáním pragmatického myšlení místních lidí přispějete své duševní vyrovnanosti. Uvědomíte si mnohé, na co jsme v našem uspěchaném světě již zapomněli.
 • Nízké ceny
  Příjemné je, že zmíněné zážitky si může dopřát téměř každý. V restauracích si můžete vybírat podle chuti, ne podle ceníku.
 • Geografická blízkost
  Zakarpatí je "coby kamenem dohodil". Za vším zmíněným nemusíte cestovat na jiný kontinent, Zakarpatská Ukrajina je stále ve střední Evropě. Z Brna do Užhorodu to je vzduchem jen 420 km.

Ano, samozřejmě ne vše je na Ukrajině krásné. Nižší ekonomická síla je znát. Ukrajinci nám mnohé závidí. Ale i my máme co závidět jim. A jde o to přijet sem s pokorou, nechovat se povýšeně, být přátelský a snažit se vnímat krásy. Pak vás tento kout světa tak okouzlí, že se sem budete rádi vracet a cítit se jako doma.

Kárpátalja - Kárpát-Ukrajna, Kárpátontúli terület.

Vyberte si ubytování na Ukrajině.